Kawa

Czy kawa jest zdrowa czy nie? Jak zwykle nie ma prostej odpowiedzi. Oprócz kofeiny kawa zawiera kilka bioaktywnych substancji i jej picie może mieć pozytywne i negatywne skutki.
Kawa jest źródłem przeciwutleniaczy, bardzo znaczącym w niektórych krajach – Hiszpania i Norwegia są tu dobrym przykładem. Jednakże wynika to nie z tego, że kawa sama w sobie zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy, ale po prostu z tego, że pije się jej ogromne ilości. Innym pozytywnym efektem picia kawy jest fakt, że kawosze rzadziej cierpią na astmę, a kofeinę (pochodzącą z dowolnego źródła) łączy się z mniejszym ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona. Badania w Szkocji wykazały także, że osoby pijące kawę są mniej narażone na choroby serca. Kontrastują one z badaniami w Norwegii, według których picie kawy wiąże się z wyższą śmiertelnością na skutek chorób serca, choć nie ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób.

Witam, mam na imię Michał i na tym blogu chciałbym przekazać Wam wiedzę, którą posiadam na tematy związane ze zdrowiem. Pewien czas temu uzyskałem certyfikat trenera personalnego, otworzyło to pewien rozdział w moim życiu, który chciałbym wam ukazać!