Mleko

Jeśli wierzyć rozlicznym kampaniom reklamowym, mleko jest bardzo zdrowe. Czy jest niezbędne dla zdrowia, czy też pite w nadmiernych ilościach może być szkodliwe?
Mleko stało się częścią ludzkiej diety dopiero po udomowieniu bydła około 10 000 lat temu. Oznacza to, że w ciągu kilku milionów lat ewolucji człowiek obywał się bez mleka innego niż mleko matki. Żadne inne zwierzę nie pije mleka innego gatunku po ustaniu laktacji. Tolerancja laktozy (cukru obecnego w mleku) w okresie dorastania i w życiu dorosłym jest bardzo niedawną mutacją, powszechniejszą wśród rasy białej i najczęstszą w północnej Europie. Nietolerancja laktozy dotyczy 80 procent mieszkańców Ziemi, natomiast toleruje ją około 80 procent Skandynawów, co tłumaczy wysokie spożycie mleka w tamtych rejonach. Łatwo dojść do wniosku, że mleko krowie – czy jakiekolwiek inne – nie jest ludziom niezbędne dla zdrowia. W końcu 1,2 miliarda mieszkańców Chin jakoś sobie radzi bez nabiału.

Witam, mam na imię Michał i na tym blogu chciałbym przekazać Wam wiedzę, którą posiadam na tematy związane ze zdrowiem. Pewien czas temu uzyskałem certyfikat trenera personalnego, otworzyło to pewien rozdział w moim życiu, który chciałbym wam ukazać!